Stálkov 2006 - Cesta kolem světa za 80 dní

Aktuálně

Co kdo zařizuje

Co kdo bere na tábor

Stručný příběh

Děj začíná v Londýně. Phileas Fogg přijme sluhu Jeana Proklouze. V Reformním klubu probírají krádež v bance. Rozebírají, kam by zloděj mohl uniknout. Mr. Fogg řekne, že svět se odle nejnovějších propočtů dá objet za 80 dní. Ostatním se do zdá naprosto bláznivé, tak se vsadí. Mr. Fogg s naprostým klidem ještě ten den odjíždí.

Jel železnicí a lodí do Suezu. Tam jej uvidí inspektor Fix a myslí si, že Fogg je pachatelem loupeže (je podobný popisu). Posílá telegram o zatýkací rozkaz. Mluví s Proklouzem, ten si myslí, že cesta je výmysl a to nahrává Fixovi. Přes Rudé moře jeli parníkem Mongólií. Tady získal 2 dny náskok.

Po připlutí do Bomboje následuje cesta vlakem do Kalkaty. Když Proklouz nakupoval, vešel do posvátné pagody, načež ho od tam hned vypráskali (měli pak skrz to průser).

V půlce cesty zjistí, že železnice, o které si myslí, že je hotova a tím pádem se da objet svět za 80 dní, není hotová. Musí si sehnat dopravní prostředek, kterým přejedou chybějící kousek. Ostatní cestující to ví. Fogg koupí za neuvěřitelné peníze slona. Najme si průvodce Párse (řidič slona). Jede s nimi ještě generál. Po cestě uvidí průvod Satí. Chtěji úpálit vdovu po knížeti. To se nikomu nelíbí a Fogg se rozhodne zachránit ji. To se jim povede a jedou s ní. Napojí se na zbytek železnice a jedou údolím Gangy.

V Kalkatě je Fogg se sluhou předveden před soud. Fix na ně práskl Proklouzův vlez do pagody. Uvězněním by získal potřebný čas, aby došel zatýkací rozkaz. Jsou odsouzeni k 8 dnům vězení. Fogg složí kauci a ujíždí.

Nastupují na parník Rangún a plují do Hongkongu. Tam mají vysadit vdovu Audu, která tam má příbuzné. Kvůli bouřce málem nestihli přestup na Carnatic v Hongkongu. Jenže ten opravoval kotel, tak měl vyplout až následující den ráno. Fogg se šel ubytovat a Proklouz koupit lístky. Zjistil, že Carnatic opravili a vyjíždí večer. Proklouz se potká s Fixem. Fix mu všechno vyklopí. Proklouz mu moc nevěří, ale jak pijí, Proklouze Fix opil a pak mu dal ještě dýmku. Fogg tedy nestihl odjezd. Proklouz se i v omámení na Carnatic dostal.

Fogg to ráno zjistil a začal shánět loď. Získal Tankadéru, na níž plul do Šanghaje. Nestíhají navazující parník, proto Fogg nechá z Tankaděry vypálit tísňový signál a parník je tak vezme. Tak jedou do Jokohamy.

Mezitím Proklouz shání v Jokohamě jídlo, prodá oblečení vetešníkovi, za peníze koupí jídlo a obyčejné oblečení. Pak jde shánět způsob, jak se dostane domů. Vidí plakát divadelni společnosti, že má poslední vystoupení a pak valí do Ameriky. Jde tam, vemou ho. Je představení. Fogg mezitím hledá Proklouze v Jokohamě, mrkne do šapitó, Proklouz Fogga spatři, utečeou a stihnou parník Generál Grand do San Francisca.

V San Franciscu se zapletli do potyčky kvůli volebnímu meetingu. Pak jeli vlakem, potkali bizony. Přejížděli špatný most, který se za nimi zřítil. Přepadli je Indiáni. Zajali Proklouze. Fogg se ho vydal hledat, mezitím odjel vlak. Fogg se vrátil. Nějáký chlap jim nabídl sněžné saně, díky kterým mohli dojet vlak. Povedlo se jim to. Dojeli do Omahy. Nestihli správny vlak do New Yourku. Jeli jiným, ale parník Čína do Livrpoolu nestihli.

Do Evropy tedy Fogg získal za strašné peníze loď s ubručeným kapitánem. Jenže ta jela do Bordeaux. Po cestě zbavil Fogg kapitána velení díky posádce, protože ji získal. Docházelo uhlí, takže Fogg koupil zbytek lodi a dřevo naní spálil. Otočili to do Liverpoolu.

Dojeli v pohodě, jenže po příjezdu Fix zatkl Fogga. Takže nestihli vlak do Londýna. Pak přišla zpráva, že se Fix sekl, že zločinec už je chycen a tak ho pustili. Hned chytli poštovní vlak a do Londýna dojeli o 5 minut později.

V domě zůstali zavřeni a jen tak smutně byli. Pak Auda nabídla ruku Foggovi. Proklouz bežel pro kněze a zjistil, že je jiný den, že díky datové hranici mají den k dobru. Běželi do Reformního klubu a stihli to. Za 3 vteřiny před koncem.

Sepsané etapovky

Tato verze není moc finální, ale bere se na tábor: etapovky.pdf

Diplomy

Tož nějaké diplomy.

Odkazy